top of page

Архітектурна унікальність Китаю

  • domumgroup
  • 8 дек. 2015 г.
  • 2 мин. чтения

Архітектура Китаю займає визначне місце в історії світової архітектури. Вона пройшла довгий шлях розвитку зберігши власні народні традиції. Ще у 4-1-му тис. до н.е. будували дерев'яні каркасні і глиняні будинки та цілі міста. У 11-3 ст. до н.е. складалися принципи планування міст. Основні особливості китайської архітектури протягом тисячоліть передавалися з покоління в покоління і удосконалювалися. Найбільш характерними ознаками старокитайської архітектури є:

- масивна грунтова основа будівлі,

- дерев'яна каркасна несуча конструкція із стовпів, балок і кронштейнів;

- високий дах із загнутими вгору кінцями.

На підставі цієї системи виникла уже унікальна система з архітектурним елементом "Доу-гун". У 4-3 ст. до н.е. для захисту від набігів кочівників зведено гордість китайської архітектури Велику Китайську стіну.

Від 3 ст. до н.е. по 3 ст. н.е. інтенсивно будувати. Побудовані структурно складні величні палаци, великі мости, гробниці, ворота та інші. В облицюванні будівель з'являються скульптурні прикраси у вигляді людських фігур, крилатого лева і так далі. У 3 ст. н.е. під впливом буддизму, створювались будівлі з численними ярусами знакові вежі - пагоди, та прикрашені скульптурою і живописом печерні храми (наприклад Майцзішань).

У 7-12 століттях архітектурні форми відрізняється строгістю і монументальністю. Ростуть міста (Сіань) з палацами уряду і житловими будівлями, зведені монументальні пагоди. "Велика пагода диких гусей" поруч Сіань, Струнка пагода або "Залізна пагода" у Кайфині (1041 р.) та ін. Багатий досвід китайських будівельників узагальнив Лі Мін-чжун у своєму трактаті «Методи архітектури» (1103), в якому викладені правила та методи будівництва будівель на основі модульної системи і набору збірних елементів. У 14-18 століттях. міське планування істотно еволюціонувало. Міста і окремі ансамблі, побудовані за правилами "фен-шуй" на основі багатовікового досвіду будівництва. На основі модульної архітектури в Китаї було вироблено типові рішення різних планів будівель. Замість тяжкості і монументальності форм минулих століть прийшла легкість і елегантність. Широко використовується архітектурний замовлення, що складається з кам'яної і дерев'яної бази колон, системи балок, кронштейнів. Дерев'яні елементи після спеціальної обробки розмальовувались до вражаючих картин. Широко використовується оздоблення різьбленням і кольоровою керамікою. Основні будівельні блоки, на яких, як і раніше, було дерево, біля якого використовується камінь і цегла.

У містах були побудовані, в основному одноповерхові споруди. Величезна площа міста з усіх боків обгороджувалась високими стінами. У центральній частині розташовали палаци і сади чиновників, ззаду розташовувався ринок, а з боків - будинки звичайних людей. Вся територія рівними вулицями розділялась на квартали. Готелі складались з декількох одноповерхових будівель, розташованих у дворі, в оточенні суцільних стін. У великих родин був цілий комплекс будівель з кількома взаємозалежними дворами. Характерні будівлітого часу являють собою прямокутні павільйони, невеликі дерев'яні споруди на високому кам'яному фундаменті, дерев'яні палаци з відкритими терасами уздовж фасаду, а також численні паркові павільйони. У цей період збільшується перебудований Пекін. В традиційній системі планування побудовано місто Шеньян, Тяньцзінь, Шанхай, Нанкін, і т.д.

Висока досконалість досягається у садово-парковому стилі. Китайські сади і парки відкритого плану відрізняються мальовничими пейзажами. Вони успішно об'єднані в єдиний блок: рельєф, вода, зелень і малі архітектурні форми - мости, ворота, павільйони, галереї тощо (Літній палац і парк Бейхай в Пекіні, Сучжоу парки і багато інших).

Кінець 19-го початок 20 ст. виділяється розповсюдженням у китайських містах західноєвропейської еклектична архітектури, утворюються значно багаті центри та значно бідніші передмістя.

Не секрет, що у сьогодні мегаполіси Китаю швидко розвиваються. Типові проекти на зміну забудовуються висотними та сучасними спорудами

Проте великі міста ще маютьі бідні райони. В основному розташовані вони близько стародавніх храмів.

.

 
 
 

Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

                            (066) 830 21 78

                            (093) 928 30 43

                            (097) 931 30 03

© 2015 Студія архітектури і дизайну «Domum».

bottom of page